צעד אחר צעד: כך תפתחו תיק בבית משפט לענייני משפחה בלי לחץ

פורסם לפני 2 חודשים

תוכן עניינים

מצבים שונים בחיים מאלצים אותנו להגיע לבית המשפט לענייני משפחה. זה יכול לכלול זוגות לפני הליך גירושין, תביעת מזונות, סכסוכים משפחתיים ולמעשה כל סכסוך בין משפחתי, הנובע מאותו קשר משפחתי שבין הצדדים. במידה ואתם באחד מאותם מצבים לא נעימים, אנחנו כאן בשביל לענות על שאלות חשובות כמו איך פותחים תיק בבית המשפט לענייני משפחה? באילו נושאים דנים בבית משפט זה? ומהי הדרך המומלצת להגשת תביעה? כל התשובות לשאלות אלו ועוד, במאמר הבא.

מהו בית משפט לענייני משפחה?

בית המשפט לענייני משפחה הוא למעשה הערכאה המשפטית שבכוח סמכותה לדון וליישב כל סכסוך, הנובע מההקשר המשפחתי של הצדדים. למשל, זוגות בהליך גירושין, סכסוכים בתוך הגירושין כמו אי-תשלום דמי מזונות, משמורות על הילדים ואף דיונים בנושא עזבונו של אדם.

במדינת ישראל קיים גוף כמעט מקביל בסמכותו לבית המשפט לענייני משפחה, והוא בית הדין הרבני. ההבדלים שבכל זאת קיימים בין שני הגופים נמצאים בעיקר בתפיסות העולם השונות של שני בתי הדין. בית הדין הרבני יפסוק על פי הדין היהודי, בעוד בית המשפט לענייני משפחה ישפוט על פי תפיסתו החילונית-ליברלית.

בנוסף, בבית משפט לענייני משפחה השופטים הינם מומחים בתחום דיני המשפחה ומוסמכים לכך. פסיקותיו של בית המשפט לענייני משפחה, נעשות בהלימה אל מול המאפיינים השונים של כל תיק ותיק שמגיע לבית המשפט. בבית משפט זה קיימת גם עזרה מקצועית המורכבת מפסיכולוגיים, עובדים סוציאליים ועוד.

להזמנת שליחות מהירה לפתיחת תיק בבית משפט לחצו כאן.

איך ניתן להגיש תביעה לבית המשפט בענייני משפחה?

במידה ויש לכם צורך בפתיחת תיק בבית המשפט לענייני משפחה, חשוב שתעשו זאת באופן מסודר, מאורגן ואף תיעזרו בעורך דין מומחה בדיני משפחה שיעזור לכם בניסוח כתב התביעה ובניהול התיק.

השלב הראשון בפתיחת התיק הוא הגשת כתב התביעה. לכל מקרה וסוגיה יש להגיש כתב תביעה נפרד שעליו לכלול את הדברים הבאים:

  • ניסוח מדויק ומקצועי, מומלץ על ידי עורך דין מומחה מהתחום.
  • הרקע לסכסוך בתיאור מדויק ככל הניתן.
  • הסיבות לתביעה, העמדה שלכם והדרישה או הדרישות מהנתבע.

בנוסף לכתב התביעה, יש להוסיף מסמכים נוספים בעת הגשת התביעה. 

המסמכים הנדרשים שיש לצרף:

  • כל מסמך שיכול לתמוך בטענות שלכם ולהוות ראיות בתיק.
  • תצהיר חתום המאמת את הכתוב בכתב התביעה.
  • אישור על תשלום אגרה.
  • במידה וכתב התביעה כולל תביעה עבור מזונות, יש לצרף טופס הרצאת פרטים (טופס טכני בעיקר המכיל מידע ופרטים על הזוגיות וכן פרטים אישיים), 12 תלושי משכורת אחרונים או אישור הכנסות של השנה האחרונה וכן אסמכתאות התומכות בגובה דמי המזונות כמו למשל חשבוניות וקבלות שונות.

דברים נוספים שכדאי בנושא פתיחת תיק בבית משפט לענייני משפחה

עלויות פתיחת תיק ואגרות:

העלות של הגשת כתב תביעה לבית המשפט לענייני משפחה משתנה בהתאם לסוג התביעה. נכון לשנת 2024, אגרת פתיחת תיק גירושין עומדת על 391 ₪. אגרת חלוקת רכוש על 508 ₪ ואגרת פתיחת תיק מזונות עומדת על 238 ₪.

כמה זמן לוקח התהליך?

אורך ההליך המשפטי תלוי במורכבות התיק ובהתנהלות הצדדים השונים, ההליך יכול להימשך בין מספר חודשים למספר שנים.

דלוברי: הדרך הנוחה לפתיחת תיק בבית משפט

זקוקים לשליחות לבית המשפט או לבית הדין? אנו בדלוברי, חברת השליחויות המשפטיות המקצועית ביותר בתחומה, רוצים להעניק לכם שקט נפשי. אנו לא עוד חברת שליחויות משפטיות, אלא צוות שלם של משפטנים ושליחים הבקיאים ברזי המקצוע ומכירים היטב את התקנות והחוקים לביצוע מסירה משפטית מוצלחת כדין.  

הזמינו עוד היום שליחות לכל ערכאה שיפוטית בכל מקום בארץ, העלו את המסמכים באופן מקוון מכל מקום ובכל זמן דרך הממשק הנוח והידידותי של דלוברי, בחרו את מהירות הביצוע שעל המסמכים להגיע ליעדם וזהו. אנו ניקח את זה משם ונדווח לכם כאשר ההגשה בוצעה. 

יש לכם שאלות נוספות? פנו אלינו ונשמח לעזור לכם בהקדם!