fbpx

איזה כישורים צריך כדי להיות שליח משפטי מוצלח?

פורסם לפני 2 שנים

תוכן עניינים

מי שלא מכיר את העבודה של מוסר משפטי (נקרא גם "שליח משפטי"), עשוי לחשוב שזו עבודה פשוטה לביצוע, כמו כל שליחות רגילה של העברת ניירות, מעטפות או חבילות מזון מנקודה A לנקודה B.

אז זהו, שזה רחוק מהמציאות. הכישורים והאיכויות שצריך כדי להיות מוסר משפטי מוצלח, הם גבוהים בהרבה מאלו שצריך כדי להיות שליח, והסיבה פשוטה.

על שליחים משפטיים קודם כל מוטלת המשימה הקשה של להתמודד עם אנשים שמקבלים מסמך משפטי שהם לא מצפים לו, ובמסגרת כך להיות מוכנים למגוון תגובות אפשריות. חלק מהאנשים עלולים להיות מופתעים, חלק עלולים להיות כועסים, וחלק עלולים פשוט להתנגד לקבלת המסמכים.

היכולת להתמודד עם מגוון רחב של תגובות אפשריות מצד אנשים שלא מצפים לקבל מסמך משפטי, דורשת מיומנות ששליח רגיל בכלל לא נדרש לה – הרי השליח הרגיל בסוף מעביר אוכל / מעטפה או מתנה – שהנמען מחכה לה ואפילו מצפה לה.

מהן המיומנויות המובילות אצל שליח משפטי מוצלח?

התמדה וסבלנות

ברוב המקרים, המסירות המשפטיות עוברות בצורה חלקה וקלה, אך ישנם מקרים בהם המסירה המשפטית מורכבת יותר, והמוסר המשפטי חייב לדעת כיצד להתמודד עם המצב. ייתכן שהמוסר המשפטי יצטרך לבצע בדיקות בשטח, לברר עם שכנים לגבי מקום מגוריו של הנמען, לבדוק את תיבות הדואר ולאסוף כמה שיותר מידע כדי לתכנן את הדרך הטובה ביותר להגיע לנמען (שלעיתים מתחמק). התמדה וסבלנות הם המפתח למסירה מוצלחת. 

חשיבה מהירה

היכולת לחשוב במהירות ולתפעל את המסירה בשטח – היא יכולת קריטית שעשויה לחסוך המון בהמשך. בביצוע מסירות אישיות יש נהלים ברורים לגבי מה מותר ומה אסור. למי מותר למסור ולמי אסור למסור. כשהשליח המשפטי נמצא בפתח הדלת של ביתו של הנמען, ואדם כלשהו פותח את הדלת – השיח הראשוני צריך להיות ענייני, מהיר וממוקד – אחרת המסירה כולה יכולה להשתבש והרבה פעמים זה קורה אך ורק בגלל שהמוסר המשפטי לא היה מספיק מהיר מחשבה.

מוכנות

מוסר משפטי טוב מבין כמה חשוב להיות מוכן לפני ניסיון המסירה. להיות מוכן זה להבין מי הנמען שלך, את מי מצפים לראות כשפותחים את הדלת ולהגיב בהתאם. כשמוסר משפטי מגיע מוכן למסירה והוא יודע את שם הנמען, המין שלו ואת גילו – הוא יכול במהירות להגיב לכל סיטואציה, מבלי לעורר חשד ומבלי להשאיר זמן למחשבה.

כך למשל אם פותחת את הדלת נערה מתחת לגיל 18, והנמען שצריך לקבל את המסירה הוא גבר בסביבות גיל ה-40 לחייו, השאלה המהירה הנכונה ביותר שצריך המוסר המשפטי לשאול זה: ״אבא בבית?״. 

סביר להניח שנערה לא תשקר ותגיב באופן אינטואיטיבי לשאלה זו וכך המוסר המשפטי משיג 2 דברים: 1) אישור אותנטי לכך שהנמען גר בכתובת זו. 2) מידע מהימן לגבי האם הנמען באמת בבית או לא.

ידע

אחרון, ואולי החשוב ביותר – שליח משפטי טוב חייב להיות בקיא בחוקים ובנהלים החלים על תהליכי מסירה אישית. מסירה אישית שיש ספק לגבי חוקיותיה – עשויה להוביל לניהול משפט רק בקשר לסוגיית המסירה האישית ובית המשפט עשוי להחליט על ביטול כל מה שהתחרש בעקבות המסירה, ואף לחייב בהוצאות. במקרה זה, התיק ידחה מבירור ענייני ויוביל לדחיות ועיכובים בקידום התיק המשפטי.

לכן, לא רק חשוב שהמסירה תבוצע במקצועיות ולפי החוק, גם חשוב שהשליח המשפטי יהיה אדם שמסוגל להעיד בבית המשפט ולהצדיק את חוקיות ההמצאה.

לסיכום

אלו הם רק קומץ מהאיכויות שיוצרות מוסר משפטי מוצלח, אבל כפי שאתם כבר יכולים להבין – יש בעבודת השליח המשפטי הרבה יותר מאשר רק הובלת ניירת.

מוסר משפטי טוב הוא יעיל, מסודר, בעל יכולת לקרוא אנשים ומצבים בצורה מדויקת, בקיא בחוק ובנהלים ויכול להישאר רגוע וממוקד תחת לחץ.

עבודה כשליח משפטי ב-deLAWvery

deLAWvery מזמינה אתכם להצטרף לקהילת המוסרים המשפטיים של ישראל

יש לכם ניסיון כמוסרים משפטיים? רוצים לקבל עבודות שמתאימות לכם, באיזור שלכם, ומתי שמתאים לכם? השאירו פרטים ותתחילו למסור עם deLAWvery